gripasGripas – užkrečiama kvėpavimo takų liga, kurią sukelia gripo virusai. Gripas kartojasi kasmet vėlyvą rudenį, ankstyvą žiemą ir plisdamas apima dideles įvairaus amžiaus žmonių grupes.

Gripo virusas pažeidžia nosies , ryklės gleivinę, plaučius. Gripo virusą perduoda sergantis gripu žmogus. Jam kosint, čiaudint, kalbant virusas patenka į aplinkos orą. Su įkvepiamu oru virusas patenka į sveiko asmens organizmą. Gripo virusu galima užsikrėsti ir per aplinkos daiktus. Pavyzdžiui, virusas gali patekti prisilietus prie durų rankenos ant kurios yra gripo virusų, o po to palietus savo nosį ar burną.
Gripu gali susirgti bet kuris asmuo. Didesnė rizika susirgti gripu gresia vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiesiems cukriniu diabetu, lėtinėmis plaučių bei širdies ligomis bei asmenims su imuninės sistemos sutrikimais.

Ligos simptomai ir požymiai

- karščiavimas (paprastai temperatūra būna aukšta)
- raumenų (ypač nugaros, galūnių), sąnarių skausmas
- bendras silpnumas, nuovargis
- liguista išvaizda: šilta, paraudusi oda, paraudę ašarotos akys
- galvos skausmas
- sausas kosulys
- gerklės skausmas, sloga
- apetito sumažėjimas

Ligos profilaktika

- dažnai plauti rankas vandeniu ir muilu
- nesidalyti drabužiais ar asmeniniais daiktais gripo protrūkio metu
- vengti liesti veidą nenusiplovus rankų
- kosint ar čiaudint burną prisidengti nosine
-vengti kontakto su sergančiais asmenimis, susirgus likti namuose
-valgyti česnaką
-geri naturalių žolelių arbataą su medumi
-skiepai
-vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
-gerai vėdinti patalpas;
-susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose