Sužinojus sergant onkologine liga, dažno žmogaus galvoje ima suktis įvairiausios mintys nuo gydymo galimybių pasirinkimo, mitybos pakeitimo iki socialinio gyvenimo, karjeros ir kitų laukiančių pokyčių. Sergančiųjų vėžiu mitybą nulemia onkologinė liga, jos stadija, vėžio lokalizacija ir priešvėžinis gydymas – chemoterapija, imunoterapija, radioterapija, chirurgija.
Žmonių, sergančių vėžiu mityba remiasi sveikos mitybos principais, tačiau skiriasi nuo sveikų žmonių. Gydant vėžį labia svarbu užtikrinti tinkamą mitybą. Gerai subalansuotas maitinimasis iki gydymo, gydymo metu ir po gydymo gali padėti jaustis geriau, pagerinti gydymo rezultatus. Prasčiau maitinantis sergant onkologinėmis ligomis, neretai gydymas trunka ilgiau, tampa sudėtingesniu ir jo rezultatai būna mažiau džiuginantys.

Susirgus onkologine liga, tiek pacientams, tiek jų artimiesiems iškyla daugybė klausimų, kaip ir ką valgyti, kad mityba nepakenktų gydymui, kad valgomas maistas aprūpintų visomis reikalingomis maisto medžiagomis organizmą, taip pat kad valgymas vis dar teiktų malonumą. Chemoterapija veikia ne tik vėžines ląsteles, bet ir sveikąsias, todėl dažnai gydymas turi šalutinį poveikį, kuris gali pasireikšti apetito praradimu, uoslės ir skonio pokyčiais, pykinimu, vėmimu, vidurių užkietėjimu, svorio sumažėjimu, mitybos nepakankamumu.
Prieš pradedant gydymą rekomenduojama gydytojo dietologojo konsultacija. Jis patars kaip maitintis gydymo metu ir po jo. Svarbiausi mitybos principai, gydant vėžį:
o Valgyti dažnai, mažomis porcijomis. Valgykite 5–6 kartus per dieną: 3 pagrindinius valgymus ir 2–3 užkandžius tarp jų. Pagrindinių valgymų metu pirmenybę teikite šviežiai paruoštam, šiltam maistui.
o Suvartoti pakankamai energijos. Siekiant nesukelti papildomų ligos ar jos gydymo rizikų, ar komplikacijų, tikslas yra išlaikyti svorį stabilų.
o Valgyti daugiau baltymų. Onkologinės ligos ir jos gydymo metu padidėja ne tik energijos, bet ir baltymų poreikis. Ne mažiau nei 3 kartus per dieną valgykite maisto, kuriame gausu baltymų: įvarių rūšių mėsos, žuvies, kiaušinių, pieno produktų, ankštinių daržovių, riešutų.
o Turėti maisto su savimi. Jeigu važiuojate į ligoninę, polikliniką ar kitą vietą, kur nebus galimybės pavalgyti ilgiau nei 4 valandas, įsidėkite maisto į maisto dėžutę ar termosą ir vežkitės kartu su savimi.
o Paprašyti artimjų šviežio maisto iš namų. Jeigu yra galimybė, artimieji visada skatinami ligoninėje gydomiems pacientams atnešti šviežio maisto iš namų, ypač ilgo gydymo ligoninėje metu, kai maistas tampa nusibodęs.
o Paskaninti ligoninės patiekalus. Gulėjimo ligoninėje metu turėkite maisto priedų, kuriais galėsite pagardinti patiekiamus patiekalus, pvz.: cukraus, cinamono, druskos, kitų prieskonių.
o Išbandyti ligoninės kavines. Kai ligoninės maistas atsibosta, o artimieji neturi galimybės atvežti šviežio maisto iš namų, jei sveikatos būklė leidžia, išbandykite ligoninėje veikiančių kavinių patiekalus, kuriuos galima paprašyti sudėti į
vienakartinius indus išsinešti ir suvalgyti palatoje.
o Gerti pakankamai skysčių. Nepaisant skiriamų skysčių infuzijų į veną, rekomenduojama išgerti 1,5–2 l skysčių. Rekomenduojamas skysčių kiekis gali keistis atsižvelgiant į Jūsų būklę.
o Būti fiziškai aktyviems ir gerai išsimiegoti. Pakankamas, individualiai pasirinktas fizinis aktyvumas pagerins jūsų savijautą ir nuotaiką, padės išsaugoti raumeninę masę, ir taip padidins gydymo sėkmę. Tai gali būti pagal sveikatos būklę ir savijautą individualiai pasirinkta reguliari mankšta, vaikščiojimas.

2024 balandžio mėn.
Sav.PATKPŠS