9Nors elektroninių cigarečių naudojimo ilgalaikis poveikis nėra iki galo išaiškintas, tyrinėtojai sutinka, kad rūkymas turi daugybę neigiamų pasekmių visam organizmui sukeldamas ūmias ir/ar lėtines ligas ar kitas būkles. Nėra tik vieno organo kuriam tai kenktų, jis kenkia daugumui jų. Panagrinėkime plačiau, kokiems gi:

Smegenims. Nikotinas yra viena svarbiausių veikliųjų medžiagų sukeliančių priklausomybę. Pradėjus rūkyti nikotinas smegenis pasiekia greičiau nei per 10 sekundžių. Rūkymo pradžioje jis aktyvina centrinę nervų sistemą, vėliau ją slopina, todėl ir keičiasi rūkančiojo savijauta ir elgesys. Rūkantiesiems gali atrodyti, kad geriau sukaupiamas dėmesys, įsimenama informacija, tačiau tai netiesa. Šis poveikis gali trukti, tik kurį laiką, ilguoju periodu tai nesitęsia.

Širdžiai ir kraujotakos sistemai. Nikotinas ir kitos tabako dūmuose esančios veikliosios medžiagos didina širdies susitraukimų dažnį, sutraukia kraujagysles, didina arterinį kraujo spaudimą, todėl rūkaliams greičiau vystosi aterosklerozė (kraujagyslių sienelių susiaurėjimas), kuri yra pagrindinė miokardo infarkto, galvos smegenų insulto, paralyžiaus priežastis. Rūkančiųjų tikimybė mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra 1,6 karto didesnė nei nerūkančiųjų.
Akims ir regai. Rūkymas didina riziką susirgti katarakta – liga, kai sudrumsčiamas akies lęšiukas. Susirgus šia liga, ir nepašalinus ligos atsiradimo priežasties (jeigu tai įmanoma), galimi regos sutrikimai ar netgi apakimas. Rūkantieji dažniau skundžiasi išsausėjusiomis akimis. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad rūkymas gali lemti optinio nervo pažeidimą, dėl kurio pakenkimo dažniausiai prasideda glaukoma.
Dantims. Nikotinas ir kiti chemikalai esantys cigaretėse sausina burnos gleivinę, sutrikdo seilių gamybą. Burnoje esant nepakankamam seilių kiekiui jaučiamas sausumo pojūtis ir neužtikrinama nešvarumų ir bakterijų pašalinimas. Rūkančiuosius dažniau kankina įvairios infekcinės ligos, jų dantys dažniau veikiami ėduonies.
Plaučiams ir kvėpavimo sistemai. Dažniausiai rūkoriai įvardina šiuos juos varginančius simptomus: kosulys, dusulys, skrepliavimas, kvėpavimo takų gleivinės dirginimas ir sausumas. Tyrimų duomenimis, 75 proc. visų kvėpavimo sistemos ligų siejama su rūkymu. Šis žalingas įprotis yra pagrindinė plaučių vėžio priežastis. Rūkantieji dažniau serga peršalimo ligomis, gripu. Astma sergantys asmenys ir rūkantys, sunkiau kontroliuoja savo ligą.
Reprodukcinei sistemai. Dėl rūkymo moterims ir vyrams sumažėja vaisingumas. Moterims gali būti sunkiau pastoti. Rūkančioms moterims anksčiau prasideda menopauzė, kurią lydi nemalonūs pojūčiai: karščio bangos, padidėjęs prakaitavimas, miego sutrikimai. Jos patiria nereguliarias ar skausmingas menstruacijas. Tyrimais nustatyta, kad yra ryšys tarp rūkymo ir padidėjusios moterų krūtų vėžio rizikos. Vyrams dažniau nustatomi spermos pakitimai, impotencija.
Odai. Rūkymas ypač prisideda prie ankstyvo odos senėjimo ir sausėjimo. Pirmiausiai rūkantiesiems oda greičiau pradeda raukšlėtis aplink akis ir lūpas. Nikotinas įtakoja sumažėjusią kolageno gamybą, kuris yra pagrindinis stangrios ir elastingos odos komponentas.
Elektroninių cigarečių sudėtis. Nikotinas, propilenglikolis, glicerolis, kvapiosios medžiagos, kiti komponentai - elektroninių cigarečių sudedamosios dalys. Skirtingų gamintojų elektroninių cigarečių užpilduose nikotino kiekis gali svyruoti nuo 0 mg/ml iki 34 mg/ml nikotino koncentracijos. Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, elektroninėse cigarečių pildyklėse nikotino turinčiame skystyje nikotino koncentracija turi būti ne daugiau kaip 20 mg/ml. Tačiau atlikus cheminės analizės tyrimus, dažnai randama, kad nikotino koncentracija būna 20 proc. didesnė nei nurodyta gamintojo ant elektroninės cigaretės pakuotės. Propilenglikolis ir/ar glicerolis yra pagrindinės elektroninių cigarečių dalys, kurios lemią garų suformavimą, skonio sustiprinimą, nikotino sukeliamo sausumo burnoje mažinimą. Vis dar ne daug yra atliktų tyrimų apie propilenglikolio ir glicerolio poveikį sveikatai. Kaitinamos minėtos medžiagos ir skildamos aukštoje temperatūroje sudaro kancerogenus. Kvapiosios medžiagos naudojamos elektroninėse cigaretėse dar nėra plačiai ištirtos, tačiau žinoma, kad saldūs aromatai (diacetilas, acetilo propionilas) ir cinamono kvapai (cinamaldehidas, 2-metoksicinamaldehidas) yra toksiški.

2024 balandžio mėn.
Sav.PATKPŠS